#1 Dywidendowy elementarz - Jak obliczyć podatek od dywidendy i akcji zagranicznych (podatek Belki)

Pierwszy odcinek z serii Dywidendowy elementarz, w którym poruszamy najważniejsze informacje odnośnie inwestowania dywidendowego. W tym odcinku pokazuję jak obliczyć podatek należny do Urzędu Skarbowego w Polsce. 00:00​ Intro 00:55 Podatek od dywidend 01:45 Pobieranie kursu walut 02:20 Obliczanie podatku od dywidend 03:17 Podatek od sprzedaży akcji 05:08 Podatek od sprzedaży akcji - wariant trudniejszy 05:55 Ważne informacje 07:24 Ou ... Wasze opinie, komentarze:
- Witam
czy podatek rozliczam z dnia otrzymania dywidendy na koncie czy z dnia jaki firma wysyła?
Pytam bo z tym jest czasem różnie i jest opóźnienie
Tu polecam zerknąć http://bezpieczniejszafirma.pl/ , można zawsze zdobyć nową wiedzę. - Niezły materiał, ale Panie kolego 3 zł i 7364 grosze to jest 76 zł i 64 grosze :D
- Film nie pokazuje jak zaokrąglać, gdy się otrzyma więcej niż jedną dywidendę, zatem nie odpowiada na pytanie z tytułu: "Jak obliczyć podatek od dywidendy". Niestety łapka w dół. Materiał o małej wartości, gdyż raczej bardzo rzadko jest tak, że akcjonariusz dostaje tylko jedną dywidendę w roku.
- Przy przeliczaniu dywidendy na PLN stosujemy kurs NBP D-1, ale co to jest D czy data wpływu dywidendy na moje konto np. w Mbanku czy data kiedy emitent wypłaca środki do brokera?
- Jak uniknąć podwójnego opodatkowania dywidend od akcji Kanadyjskich? czy jest jakiś inny formularz niż w8ben? u jakiego brokera można taki formularz wypełnić aby było 15% za miast 25% podatku od dywidendy.
- Dzień dobry. Posiadam konto w LYNX, na poczatku tego roku w zwiazku z Brexitem, konto zostalo "podpiete" pod jurysdykcje irlandzką. Obsluga klienta nadal po polsku. Mam pytanie odnosnie dywidendy od ENB, czyli spolki kanadyjskiej notowanej takze na NYSE. Lynx odlicza mi podatek 15% (wg formularza W8BEN, z tego co rozumiem). Zamierzam, doliczyc podatek 4%, celem rozliczenia sie z Urzedem Skarbowym w Polsce. Z drugiej strony, pewna partie akcji ENB sprzedalem w 2020 r. Tu nie jestem pewien, jak ten zysk ze sprzedaży rozliczyć? Czy policzyć poprostu 19% podatku belki i uzupelnic PIT 38 + PIT ZG dla Kanady. Nie jestem pewien jak odniesc sie do 25% podatku u źrodla w Kanadzie. Rozumie, ze dla zyskow ze sprzedazy akcji USA musze wypelnic odzielny PIT ZG?! Będę wdzięczny za informacje na ten temat. Pozdrawiam Tomek
- Cześć, Czy jeśli mam stratę na handlu akcjami i otrzymałem dywidendy to czy w sytuacji gdy strata na akcjach jest większa niż wymagany podatek od dywidend muszę płacić podatek od dywidend?
Z góry dzięki :)
- Czy pitzg składamy tylko jak mieliśmy zysk na danym rynku, nie da się tam wpisać wartości ujemnej? Co zrobić ze stratą, po prostu dodajmy do pit38 jako koszt bez pitzg?
- Od dywidendy z kanadyjskiej spółki na koncie Lynx pobrano mi podatek 19%. Zatem nie muszę już dopłacać podatku od tej dywidendy w polskim US? Wystarczy tylko że pokaże to w PIT-38, tak?
- Czy wiesz, czy EXANTE umożliwia wypełnienie formularza W8-BEN ?
- W PIT38 wpisuje się pełną kwotę podatku w złotówkach - czyli w poz. 30 wpisujemy stawkę podatku 19%, w poz. 31 kwotę pełnego podatku, a w pozycji 32 stawkę podatku zapłaconego za granicą, by w pozycji 33 wpisać podatek należny ?
- Dzięki za pouczający filmik. W wyliczaniu podatku brany jest pod uwagę średni kurs waluty z dnia poprzedzającego transakcję ? A na jakiej to podstawie prawnej ? Pytam z ciekawości, bo nie wiem.
- Na samym początku przygody z akcjami przed Revoult kupiłem akcje jakiś amerykańskiej spółki i dostałem dywidendę, może z 0.04 $ i nie rozliczyłem tego oczywiście. Grozi mi dożywocie czy raczej zapomnieć o tym xd ?
- Dzięki za materiał. Czy możesz polecić jakiś rachunek maklerski dla dywidendowego ciułacza?😉
- Dzięki za polecenie!
- Artur, ale skąd pewność, że zaokrąglenie ma być dla każdej dywidendy do pełnych złotych, a nie sumy wszystkich? W US nie byli w stanie mi odpowiedzieć - jakby nie patrzeć jest to ta sama forma przychodu. Zaokrąglając każdą może to wyjść niekorzystnie.
- Bardzo fajny materiał. Warto wspomnieć, że jeśli nie sprzeda się akcji w danym roku, ale będzie się dostawać dywidendy to można rozliczyć podatek w pit-36 sekcja N. Bardzo ważne jest pamiętanie o stawkach podatku u źródła. Dla USA to 15%, ale dla np. UK 0% i trzeba dopłacić 19%, a nie 4%.