#156 Koszt ogrzewania domu pompa ciepła powietrze-woda w sezonie 2020/2021 dom 210m2 - podsumowanie

🔥 Fanpage BB - Bartek buduje ► http://bit.ly/2AMswhK 🔥 💪 Budowa domu samodzielnie ► http://bit.ly/2BAJBLJ 💪 📸 Instagram ► https://bit.ly/3hTnaFF 📸 Pompa ciepła temat ostatnio dość często pojawiający się w dyskusjach wszystkich którzy szukają nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania domu bądź chcą wymienić swój piec stałopalny na inne rozwiązanie. W naszym domu pompa ciepła Panasonic T-cap o mocy 9 kW jest je ... Wasze opinie, komentarze:
- Wiram.Jednym słowem jak ja teraz pale ekogroszkiem i mam spalanie 2.5t na sezon to jest nie cale 3tys zl,to przy pompie nawet bez paneli itak sie oplaca bo jest bez obsługowa😁👍
Zerknij sobie też i tu drewno z odzysku meble , też to widziałem. - cześć, czy licznik pokazuje tylko zużycie energii przez pompę czy całą kotłownię, a więc pompy obiegowe etc. Swoją drogą swietna robota. Pozdrowienia!
- Czesc mam pytanie, czy koszt podany na końcu jest to koszt za cały sezon czy za miesiąc? Pzdr
- Jaki dokładnie model pompy został zamontowany?
- 1500 zł za cały sezon? Czy miesięcznie? Bo jeśli na cały sezon to grosze straszne i nie rozumiem po co biegiem inwestować w panele, dla mnie to wyliczenie to trochę ściema. Pokaż proszę rachunki za prąd w okresie grzewczym to wszystko wyjaśni.
- Spoko info
- Z moich obliczeń wynika że dla pompy ciepła i PV lepsza jest taryfa G11. Spowodowane jest to tym, że w dzień są wyższe temperatury więc pompa ma wyższy COP, ponadto konsumujemy też własny prąd, bez straty 20 proc z tytułu opustów. Na moim kanale jest film na którym pokazuje jak pompa zmniejszyła zużycie prądu po wprowadzeniu harmonogramu i zmuszeniu jej do rozgrzania podłogi w dzień, przy wyższych temperaturach na zewnątrz. Zysk jest duży.
- wykorzystane
- Po pracy to raczej z rodziną nie spędzasz czasu i wszyscy co to im się tak podoba. Konkretnie zima kosztowała mnie tyle i tyle albo inaczej cały rok i wszystko w temacie. Dodatkowy etat w domu na wyliczania o chodzenie i sprawdzanie. Nic fajnego współczuję rodzinie i pozdrawiam.
- Harmonogram pracy ustawisz w pompie czy też używasz jakiegoś switcha na Zigbee i sterujesz tym z poziomu node-red w Home Assistant/Domoticz?
- 1564,06 zł to jest za cały okres grzewczy ? To bardzo niska kwota. Nam bez pompy ciepła wychodzi rachunek na miesiąc przy taryfie g11 na miesiąc wyjdzie coś ok 1100zł (mamy grzałkę 3kW).
- Tak zachwalają pompy, że małe zużycie prądu a jakoś dziwnie później panele trzeba montować. Skoro taka tania jest eksploatacja to po co te panele
- daje do myślenia...
4 lata temu wybudowałem podobny domek (według własnego projektu), powierzchnia użytkowa 163 (ok 200 - w podłodze).
Ogrzewam gazem, bardzo kiepskim kotłem bez żadnej automatyki i od 4 lat nie przekroczyłem 2 tys. rocznie kosztów ogrzewania.
Z temperaturami nie przesadzam: na parterze nie schodzę wprawdzie poniżej 23 ale też nie przejmuję się, gdy przy wielkich mrozach temperatura w garażu spada do 13 (garaż grzeję "odrzutem" z rekuperatora, a kaloryfery tam zakręciłem).
Na piętrze mam problem z utrzymaniem temperatury poniżej 20 - muszę wietrzyć, co nie jest wskazane przy wentylacji mechanicznej, kaloryfery zakręcone, ale ciepłe idzie do góry... co zrobić? zamykanie drzwi do sypialni nie wystarcza.
Dodatkowo całą górę dogrzewa mi pewnie górna łazienka, gdzie rzeczywiście trzymam powyżej 24.
Trochę żałuję jednak pełnej nawiewno-wywiewnej wentylacji, bo początkowo koszty filtrów mnie "zabijały". Użyłem rekuperatora Sam.... (znanej firmy) i płaciłem za filtry ok 150zł - co miesiąc...!
Zastąpiłem więc oryginalne filtry kanałowymi i teraz wymieniam tylko tkaninę filtracyjną (ok 100zł/rok). Jednak co miesiąc staram się to robić, co jest troszkę :) kłopotliwe. Inna sprawa, że aby nie zniszczyć rekuperatora, używam dość gęstych filtrów.
A jak Ty radzisz sobie z filtrami? ... o tym problemie mało kto pisze na forach.
Wykańczam właśnie kolejny, identyczny dom i zamierzałem zastosować w nim powietrzną pompę ciepła, a zrezygnować częściowo z wentylacji nawiewno-wywiewnej.
Jednocześnie zamówiłem właśnie lekko przewymiarowaną fotowoltaikę do obecnego domu, żeby w niedalekiej przyszłości zrezygnować z gazu...
Podsumowanie Twojego materiału trochę mnie jednak ostudziło... Zaledwie 400 złotych różnicy?
A jak grzejesz cwu od maja do października? Jeżeli też tą pompą, to jaki jest średniomiesięczny koszt grzania cwu? Bo pewnie należy go odliczyć od kosztów ogrzewania domu?
Może to cwu tyle zżera? (tam potrzebna jest wyższa temperatura.)
Wtedy wyjdzie jednak trochę oszczędności, tylko ile?
Jaką masz najwyższą ustawioną temperaturę zasilania na podłogówce?
Ja teraz mam 30, większą część zimy do 33-34, sporadycznie dochodzi do 36.
Inna sprawa, że część podłogówki przez większość zimy mam wyłączoną (ręcznie) bo robi się za ciepło.
Z tego, co sprawdziłem, Twój dom ma nawet o kilkanaście metrów mniejszą powierzchnię od mojego, więc pewnie o parę procent Twoje koszty musiałbym powiększyć.
Jaką temperaturę utrzymujesz w garażu?
Chętnie wymienię się doświadczeniami.
(Mam fajny kominek, który służy od 3 lat prawie wyłącznie jako atrapa. Kiedy w nim rozpalę,... to żona otwiera drzwi tarasowe - bo robi się za gorąco. Podłogówka daje dużą stabilność temperatury, ale żeby rozpalić w kominku, musiałbym ją pewnie z 12 godzin wcześniej wyłączyć.:))
Pozdr.
- No straszne wypociny caloroczne .cale zycie oszczedzac na czym sie da i pasc.beeeee.......
- Dzięki za materiał 👍
- tak to wszystko prawda. Tylko proszę dodać koszt całej tej inwestycji oraz koszt serwisowania. Wtedy to nie będzie już takie piękne.
- Świetny materiał, chętnie dałbym drugiego 👍
- No proszę, jaka rewelacyjna pompa !!! Na dworze-22°, a w domu +23 !! I to bez grzałki ! Rewelacja !!
A może zwykły kit
- Przy takich niskich rachunkach za prad czy byl sens montowania fotowoltaiki?
- Przy takich niskich rachunkach za prad czy byl sens montowania fotowoltaiki?