fotowoltaika - dokładanie paneli jest bez sensu

Masz za mało energii z fotowoltaiki i myślisz by dołożyć kolejne panele? To Ci się nie zwróci. A może chcesz by były na zachód by mieć z nich większą autokonsumkcję? Co roku robię o tym filmy i co roku akwizytorzy wciskają ludziom by paneli było tyle samo co i moc falownika. Filmy omawiane w filmie https://www.youtube.com/watch?v=cmmCTH_v_N8&t=5s https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ https://www.youtube.com/watch?v=UZl1uloaS ... Wasze opinie, komentarze:
- Pominąłem to w filmie, ale dodatkowe moduły skierowane w innym kierunku niż pozostałe, muszą być na innym stringu lub mieć założone optimizer np. TIGO. Dodatkowo zwiększa to koszty :(
Tu polecam zerknąć rolety do ogrodów zimowych ja bym się z tym zgodził. - mam proste pytanie bo jestem na starcie kupna i montażu . 30 % paneli chcę na 1-wszym stringu na południowy wschód a 70 % paneli na 2-gim stringu na południowy zachód. instalacja na 8-9 kw. czy falownik nie straci sprawności jak bedzie za duży ? jakiej mocy falownik ? pozdrawiam
- Każdy falownik pracuje optymalnie przy danym napięciu. Ma też minimalne napięcia od którego zaczyna pracować. U mnie 4panele x340w dają przez większość dnia za małe napięcie żeby to ruszyło. Dużo lepiej dołożyć panele na ten sam kierunek co jest główna instalacja, tak jak u mnie 12 + teraz te 4, niż robić na osobne stringi/inny kierunek i drugi string. Zwiększamy napięcie, idziemy ciągle napięciem optymalnym, instalacja wcześniej rano się budzi i później idzie spać= więcej kWh 👍
- Najlepiej dołożyć 30% od strony północnej...
- Ten kalkulator jest doskonały aby zobrazować zależność posadowienia paneli biorąc pod uwagę azymut oraz kąt nachylenia paneli. Wcześniej miałem z nim do czynienia i dlatego zdecydowałem się je na polu tak posadowić aby kat był mniejszy niż zalecany bo 25 stopni ze względu na ewentualne wiatry raz azymut -15 ze względu na zasłaniający las po stronie zachodniej. Jednak gdy spojrzymy na uzyski to nie ma to znaczenia a różnice są marginalne w przypadku offgridu.
- Ja się nie zgodzę że należy montować panele na kierunku południe. Takie instalacje powodują większe problemy dla sieci, wszyscy potem macie peak o stałej porze każdego dnia. Dlatego teraz wprowadzają zmiany niekorzystne dla nowych prosumentów. Aby zachować stabilność sieci przez cały dzień trzeba zacząć kłaść nacisk na to by po równo montować fotowoltaikę na kierunku wschód-zachód, wtedy nie ma peaków i produkcja jest mniej więcej równomierna przez cały dzień. Trzeba też brać pod uwagę interes wszystkich ludzi podłączonych do sieci a nie tylko swój własny który jest iluzoryczny bo żeby w pełni korzystać z peaków instalacji południowej to trzeba mieć autokonsumpcję większą w godzinach szczytu produkcji. Konsumpcja jest rozłożona mniej więcej tak samo przez cały dzień więc najlepszym kierunkiem jest rozłożyć panele na kierunku wschodnim i południowym. Pozdrawiam.
- Witam.U mnie produkcja przy instalacji 4,4kwp ,wschód zachód kąt dachu ok.35 stopni zaczyna się w połowie czerwca o 4,30 (0,1kW) i kończy o 20,15 też 0,1kW.Inwerter hybrydowy Growatt zaczyna pracę od 10w o 3.50. i kończy na 10w o 21,15.O 6,00 mam 800W ,a o 7,00 1,37kW.Dosyć duże pokrycie zapotrzebowania na bierząco.Teraz doinstalowałem akumulator 5kWh i praktycznie można się obyć bez sieci,pytanie -jak będzie w okresie zimowym?Teraz mam sporą nadprodukcję więc i tak nie wybiorę tego do styczna.Jeszcze dodam ,że w szczycie to mam tylko 3-3,4kW -więc nie za dużo.
- Dobre pytanie, ale warto chyba zapytać o to... CZY WARTO ZAKŁADAĆ PANELE SKORO MA ZMIENIĆ SIĘ USWATA :P a to stoi pod grubym znakiem zapytania.
- To moim rodzicom proponował gość fotowoltaike od południowej i wschodniej strony, 6kwp i piec elektryczny (grzalkowy) za 30 tysięcy i mówił że tym dom w zimę ogrzeją :p. Wspomniany piec elektryczny ma 20kw poboru w szczycie. Dopytując firmę produkującą owe piece elektryczne usłyszałem że na ogrzanie sezonu będzie (przy danym budynku) potrzeba ok 15000kwh na samo ogrzewanie....

A przypominam że instalator zaproponował 6kwp za 30k PLN od wschodu i zachodu i twierdził że to ogrzeje dom....
- 4:44 Na zachód produkują mniej, bo są po całym dniu nagrzane, więc mają mniejszą sprawność - na wschód po nocy są zimne.
- Wygląda na to że jak już inwestować to w trackery na gruncie (o ile warunki na działce pozwalają)..
- Dla lepszej przejrzystości proponowałbym nałożyć na siebie wykresy. Z tymże zamiast 5kWp na południe lepiej dać wykres 6kWp na południe.
Druga sprawa, przy tak szczegółowej analizie przedział godzinny produkcji jest za długi. Max powinien być 15min, albo lepiej co 5min. To może wypłaszczać efekt paneli wschód, zachód
Co do konkluzji to całkowicie się zgadzam. Przy obecnym systemie rozliczeń, jak jest miejsce na dachu, to lepiej dać dodatkowe panele na południe.
Ale życie jest jeszcze bardziej skomplikowane. Budynek może być lekko przekręcony względem stron świata. Wtedy np. południe nie jest tak idealne, a wschód nie jest taki zły.
Wyrazy uznania za szerzenie rzetelnej wiedzy o PV
- Mam panele na południowy wschód 9.9kw przez rok czasu wyprodukowały 10.35MWh
- Super. Strzał w 10!!!! Dobrze, że ktoś pokazuje jak wyglądają możliwości do PV.
- Witam, jestem na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej i chciałbym się doradzić w kwestii doboru paneli do falownika. ( Falownik growatt o mocy wyjściowej 5000 W i panele Jinko 440 W). Czy do takiego falownika zainstalować 13 paneli i uzyskać moc 5.72 kwp czy bardziej optymalnie będzie 14 paneli o łącznej mocy 6,16 kwp? Instalacja będzie wykonana na jednej płaszczyźnie dachu o kącie nachylenia 30 stopni. Orientacja budynku to południowy zachód 220 stopni.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
- czysta prawda , ale równolegle z pewnoscia połaczenia , szacun dla pana i dziekuje
- Dołożyłem w zeszłym tygodniu 2 panele 4.45 do 5.33 . Południe 15 st nachylenie. Falownik 4 kwp. Dopiero po dołożeniu falownik obcinał przy 4.4. tylko w pikach po parę minut. Więc został dociążony.
- Tak ma przyszłość, 13:30 minuta filmu. Lepiej zamiast osobnego wykresu na południe, dać na jednym wykresie południe i południe+wschód/zachód. Wtedy było widać jak mało doszło powierzchni nad wykresem południa :)
- Założyłem w lipcu panele od strony zachodniej i w sierpniu wyprodukowały średnio (per panel) 82% tego co te na stronie poludniowej. Panele od strony wschodniej wyprodukowały 84% tego co od strony południowej (średnio per panel). Wychodzi na to, że czas zwrotu (przy braku podwyżek) będzie dłuższy o jakieś 1.5 roku. Do ogarnięcia, szczególnie że podwyżki i tak będą.
- Podeslesz mi tabelke w exelu??? Zalozylem niedawno foto i czekam na wymiane licznika