Jakie wyzwania stoją przed architekturą XXI wieku? | Architecture is a good idea

Czyli co jest trudniejsze od budowy najwyższego budynku na świecie? Wesprzyj nas na Patronite: https://patronite.pl/aiagi Dziękujemy firmie CBRE za pomoc w realizacji odcinka. Sprawdź też nasz blog: http://goodidea.archi/ Subskrybuj kanał: http://www.youtube.com/user/rgajda?sub_confirmation=1 Odwiedź nas na https://www.facebook.com/architectureisagoodidea i https://www.instagram.com/architectureisagoodidea/ Dane według raportu Knight Fra ... Wasze opinie, komentarze:
- Zawsze mnie zastanawiało co robi się w takich biurowcach
Moim zdaniem take, firmy sprzątające Lublin jak nie tu to szukajcie w necie. - Teraz to prawda do kwadratu - praca zdalna pozostawiła biurowce puste
- Dokładnie, mądrze
- A co gdyby te setki tysiące pustych m2 przearanżować na przecież tak porządane miejsca mieszkalne?
- Awesome 💯
- Przerabiać stare budynki biurowe na mieszkania :)
- Myśl, która pojawiła się ok.8 min filmiku to : "śmieci architektonicznie".
Co zrobić z czymś co służyło ileś lat, zniszczyło się i nie spełnia dobrze swojej funkcji do tego jest zła lokalizacja i słaby dojazd środkami komunikacji miejskiej.
Wyburzyć i koniec?
- Ciekawe na ile można przerobić mało atrakcyjny biurowiec w Modrorze na wielopiętrowy parking?
- Ale czy to jest wyzwanie tyle dla architektów i architektury, czy może bardziej dla ekonomistów i deweloperów? Często wydaje mi sie, że odpowiedzialność za budynki jest nierównomiernie rozłożona między architektami a inwestorami. Czemu inwestorzy się nie poczuwają do tego typu wyzwań? Przecież tak naprawdę to oni decydują.. Szczególnie w Polsce.
- Wspomniał Pan o prawdziwej ekologii
- Ja jestem zdania że czeba tak budować by była możliwość latwege wymieniania techniki, elektryki i w pomieszczenach sanitarnych kibli i umywalek a tagrze podloki coś takiego jak łatwo otwazane ściany by mogło by się wymienić środek łatwo przesowane pomieszczenia chociaż w biorowcach ze ścianami tak już jest bo biurko ścianka krzesło ale w łazienkach tak samo możliwość szybkiej wymiany n. P. Kilo Abo umywalek by nie na nowo borować albo zrywać kafelek n. P. Kafelki ściągane chaczone jak puzle albo parkiet ale na ścianę 🤔 to by było coś
- Podobają mi się pytania retoryczne, które Pan stawia. Jestem za, wykorzystać to co jest, a tam gdzie chcieliście budować, zasadzić drzewa.
- Oczywiście, że nie są potrzebne! To wyścig pychy i pieniędzy.
- No własnie. Czy nasza cywilizacja się rozwija po to, żeby nam (i przyszłym pokoleniom) się żyło lepiej, czy po to, żeby... się rozwijać? Cy aktualna podaż (także nieruchomości) nie jest tworzona tylko po to, zeby zaspokoić popyt, który sama generuje?
- Amerykanie nie robią z siebie idiotów i budują sprawdzone doskonałe budynki a tu dramat! Pozdrawiam Orły Białe! 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱
- Świetny odcinek! Nagrywany 16 miesięcy temu, on teraz może być odkrywany na nowo i tak powinno być . Mam pytanie ;) Czy nie można stworzyć budynku biurowego, który nie przeminie w ciągu 10-15 lat? Który będzie spełniał wszystkie wymogi ekologii , etc.? Taki , w którym każda firma chciałaby mieć swoją siedzibę i to bez względu czy ten budynek ma 10 lat czy 25. To zdaje się kluczowe dla architekta , co zrobić , żeby sam budynek przyciągał? Ślicznie go zaprojektować :) Gdyby Willa Pniewskiego była na wynajem z całą pewnością swoją filię miałaby tam jedna z najważniejszych korporacji, jako flagową. Więc sam budynek ma wielką wartość o ile jest zaprojektowany jako coś wyjątkowego, zadanie dla Państwa ;) Pozdrawiam serdecznie i w każdej wolnej chwili odkrywam coś nowego dla siebie , życzę sukcesów.
- a moze inaczej, jak zaprojektowac budynek tak by za 10-20 lat dalo sie go szybko rozmontowac? Odzyskac materialy i... zbudowac na nowo?
- Takie ogromne drapacze chmur są piękne, ale jestem ciekaw czy architekci i ludzie "zamawiający" takie budynki mają w ogóle świadomość jakie zagrożenia to za sobą niesie. 11 września z WTC nie potrafili sprawnie ewakuować ludzi, a co dopiero z takiego Burǧ Ḫalīfa. Oby się nigdy nie trzeba było tego w praktyce dowiadywać...
- Moim zdaniem, żeby inwestycje były dalej rentowne właściciel musi obnizyć stawkę czynszu za wynajem. Powiedzmy ze jest kompleks biur o łącznej wartości 100 mln daje właścicielowi przychód roczny na poziomie 8%(8 mln złotych). Nic się nie stanie jak zejdzie do poziomu 5-6%, będzie to korzyść dla wszystkich.
Tak samo jest z centrami handlowymi, gdzie czynsze są ogromne dla właścicieli sklepów. Jako klient chętnie obejrzę produkt w duzym markecie, ale jak jest możliwość zakupu duzo taniej tego produktu w internecie , wiec kupie w necie.
Tak samo jest z lotniskiem w Modlinie które powstało 30 km od Warszawy, wolę poświecić godzinę na dojazd i zapłacić za bilet 100 zł mniej, niż lecieć z Okęcia zaoszczędzić czas i zapłacić więcej.
- Mordor, dziki zachód, fajnie macie tam w tej Warszawie :D