Jesteśmy za granicą, ale wracamy z zagranicy. Mówiąc Inaczej, odc. 36

Przygotowując odcinek, korzystałam z internetowej poradni językowej PWN: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11160 Znajdziesz mnie też na Facebooku: https://www.facebook.com/MowiacInaczej ... Wasze opinie, komentarze:
- Pani Paulino, jak ja lubię jak Pani coś mòwi czy tłumaczy! Pani jest osobą bardzo pozytywną, to mi się bardzo podoba. To jest profesjonalizm, super.
A tu może zerkałeś elternzeit , ok, ma dobre opinie. - 1:38 Ach, to dlatego zdziwiło mnie, że ktoś ma co do nich wątpliwości. Jestem ze Śląska :D
- Podać to najlepiej można dupkę z chleba ;)
- Super, że poruszyłaś temat "zagranicy" :)
- 3:45
Absolutnie nie uzurpuję sobie prawa do posiadania racji i moja opinia jest jedynie luźną refleksją, hipotezą jednak muszę przyznać, że jakiś czas temu zastanawiałem się nad dopuszczalnością bądź nie formy "zza granicy".
Wydawała mi się ona jednakowo poprawna i logiczna dopóki (i tu nie chodzi o reklamę) nie poszperałem i nie znalazłem: http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/z-zagranicy-i-zza-granicy;1384.html, na której to stronie wspominany niejednokrotnie prof. Bańko (swoją drogą nie wiem, czy nie powinno tu widnieć "Prof." tzn. wielką literą) stwierdził, że ta forma nie jest poprawna.
Skoro więc tak to, niejako przewagą głosów, uznałem, że widocznie tak być powinno.
- Proszę o kilka słów na temat słów patrzyłem i patrzałem. Żona mnie gnębi jak mówię patrzałem, a przecież "Miej serce i patrzaj w serce!" -ta forma mi bardziej odpowiada i jest poprawna. Ciekawi mnie też odmiana imienia Oleg. Mówi się -Panie Olegu? Pozdrawiam.
- Mnie drażni słowo „zagranica", choć niestety jest poprawną konstrukcją :/
- Odnośnie: "przy ulicy, na ulicy - obie formy są poprawne."

Są, zgadza się, ale w zależności od kontekstu. Twoje wytłumaczenie jest zbyt ogólnikowe i może wprowadzać w błąd.
Ulica jest to pas drogi przeznaczony do poruszania pojazdów i pieszych. Z logicznego punktu widzenia mieszkamy "przy ulicy", ponieważ budynek stoi obok drogi, a nie na niej. Ale stojąc przed budynkiem, możemy powiedzieć, że stoimy "na ulicy", ponieważ chodnik jest częścią drogi. Pozdrawiam.
- Mam nurtujące mnie pytania 😁 :
- Większość mieszkańców głosowało na Jana Lange czy Jana Langego?
-Usprawiedliw czy usprawiedliwij
-Oddziaływający czy oddziaływujący
- Nie można "wyjechać za granicę (pisane osobno, a nie razem)"?
- Ja jestem przyzwyczajony do wariantu "gusta". Nawet nie wiedziałem że jest on rzadszy ;) Tak przy okazji, Twoje filmy są świetne, wiele wątpliwości zostało rozwianych i ich zawartość prowadzona jest w ciekawy i rzeczowy sposób :) Powodzenia i czekam na więcej ciekawych niuansów naszego pięknego języka :)
- poprawna forma to zacząłem, czy zaczęłęm?
- Ale przyjemnie się CIebie ogląda, masz bardzo fajne filmiki,ładnie mówisz i jesteś piękna :)
A ja dopiero dzisiaj odkryłem Twój kanał :P
- a nie prawda >.> bo ja (jestem uczennicą) najbardziej lubię drzwi wyjściowe. padada dumm tsss
- No patrz, powinnam się udać do mojej polonistki z pretensjami, że mnie źle uczyła, bo mówiła, że wraca się zza granicy...
- Dziewczyna trochę przypomina mi Paulinę Młynarską. W czarnych włosach wygląda nieco demonicznie i ostro. Ma charakterek! Kanał świetny i baaardzo potrzebny.
- Moim ulubionym przedmiotem w szkole były drzwi, którymi wychodziłam.
- Ciekawy odcinek, przyznać się muszę, że poprawną formą dla mnie było: wrócić zza granicy...zresztą zawsze miałam z tym problem :-P
- Czy można powiedzieć, że się jedzie na zagranicę, jak np. na Lubelszczyznę?
- Moim zdaniem mówiąc o POI można użyć oby zwrotów (przy ulicy lub na ulicy), lecz jeśli chodzi o przedmioty zdecydowanie nie. Na przykład:
"Te pudło leży na ulicy"
"Te pudło leży przy ulicy".