Pompa ciepła - dolne źródło ciepła (kolektor poziomy)

W tym filmie pokazuje jak wygląda kolektor płaski (poziomy), z którego pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi. ... Wasze opinie, komentarze:
- Nie ma szału, jeśli chodzi o różnicę temperatur. Wychodzi gdzieś 3-4*C. Ale pomysł spoko.
Tu polecam zerknąć ubiius.pl , podobało wam się? - Szukam wykonawcy takiej pompy ciepla w lodzkiem- masz może kogoś?
- Dzień dobry, w filmiku od około 7 min podaje i pokazuje Pan temperatury na wejściu i wyjściu "T.in' , T.out", podaje pan ,że jest to temperatura glikolu , sprawdzałem na innych filmikach w sieci , i nie jest to temperatura glikolu tylko temperatura czynnika roboczego na wymienniku, skraplaczu , temperatura gazu użytego do działania pompy ciepła. gdyby to była temperatura glikolu to miał by pan oblodzone oszronioną tą część instalacji którą glikol wraca do gruntu , gdyby pan posiadał termometry na wyjściu i wejściu , pokazały by dodatnia temperaturę glikolu .
I mam jeszcze pytanie na filmie w 8:06 widać dane temperatury z 48 tygodnia i 41 tygodnia , widać tam że temperatury spadły o 5-6 stopni ale ilość pracy urządzenia wzrosła dwukrotni z około 20 godzin do około 40 godzin , i mam do tego pytanie do zastanowienia , czy jest możliwość zwiększenia ilości przepływu glikolu w obiegu , czyli czy pompa może podawać go więcej aby polepszyć wymianę na skraplaczu , (może zmiana krzywej grzewczej) dlaczego ta zmiana ? zwiększenie pracy pompki od glikolu , może nie będzie tak kosztowne (kWh) niż większa i dłuższa praca pompy na wymienniku na skraplaczu , o co mi chodzi podając więcej glikolu , zwiększa pan ilość dostarczonej energii cieplnej , więcej ciepła to krótsza praca sprężarki skraplacza. można powiedzieć, że grunt się bardziej wychłodzi , ale czy ilość energii cieplej jaka jest z niego wyciągana jest najwyższa z możliwych w danym czasie , to nie węgiel jej nie trzeba oszczędzać ;-))
Być może już to Pan sprawdzał , jeśli tak to proszę o podanie wyników takiego testu w odpowiedzi . Z góry dziękuję za odpowiedz.
- Gratuluję wyników. Zauważyłam że nie ma na pętlach rotametrow, skąd pewność że instalacja jest poprawnie zrównoważona hydrauliczne? I drugie pytanie czy robił Pan może zdjęcia jakas prostą kamerą termowizyjną rozdzielacza i samego trawnika (powwino być widać "chlod" z pętli.Ola
- Czy będzie pan uprzejmy podać parę parametrów? SCOP w okresie przesilenia zimowego, ilość kWh energii elektrycznej jaką zużywa pompa ciepła na dobę (również w okresie przesilenia zimowego), średnią temperaturę w domu, powierzchnię ogrzewaną w domu. Zakładam, że dom ma pan pasywny, albo blisko pasywnego.
Innymi słowy: interesuje mnie wydajność systemu i jego zapotrzebowanie na energię w okresie najtrudniejszym dla ogrzewania. Chodzi mi o wartości średnie i niekoniecznie z aptekarską dokładnością - tak by z grubsza oszacować system. Używa go pan już czas jakiś, więc pańskie informacje są dla mnie bezcenne. Instalatorzy, sprzedawcy i projektanci obiecują cuda na kiju, ale jak jest w praniu? Z tym różnie bywa.
I jeszcze jedno: czy pompa ciepła napędza tylko CO, czy również CWU?
- dobry pomysł z rozsączkowaniem nad wymiennikiem - wpadłem na ten sam pomysł tylko u mnie będzie to woda z dachu + z oczyszczalni.
- Mam pytanie jakiej mocy jest pompka dolnego źródła i jak długo pracuje. Pozdrawiam.
- Fajnie
- Jaki to model pompy? Na jakie parametry zwracać uwagę? Czy gleba gliniasta zda egzamin? Buduję dom 180m2, zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.
- Zróbcie pełne podsumowanie z kosztami i np kosztem samego kolektora jakby ktoś chciał na etapie budowy zrobić pierwszy etap
- Podsumuje to tym utworem ;)
https://youtu.be/a-CwwPXQl7Q

Dobra robota
- ile wchodzi glikolu w cały układ ,koszt? i co jaki czas go trzeba zmieniać?
- Do takiego kolektora trzeba miec grunt..ja u siebie nie mam ( piach i kamienie ) byc moze wjedzie bezposrednie odparowanie zamiast kolektora glikolowego.