█▬█ █ ▀█▀ Pożar FOTOWOLTAIKI - Czy to częsty problem??? Jakie są przyczyny pożaru???

█▬█ █ ▀█▀ Pożar FOTOWOLTAIKI - Czy to częsty problem??? Jakie są przyczyny pożaru??? *************************************************************************** Dlaczego fotowoltaika płonie? Przyczyny pożaru fotowoltaiki? Główne przyczyny pożaru fotowoltaiki? *************************************************************************** Produkcja fotowoltaiki postawionej na gruncie 10kwp w kierunku południowym. Ogrzewanie p ... Wasze opinie, komentarze:
- Trochę się znam więc się wypowiem.
1. Jeśli chodzi o prowadzenie kabla solarnego ziemią - tak jest to możliwe jeśli posiada odpowiedni certyfikat (wystarczy aby obudowa była odporna na wilgoć) oczywiście arot ziemny i wejście i wyjście z arota zabezpieczone przed dostaniem się wilgoci. Np specjalna piana izolacyjna.
2. Jeśli chodzi o pożary to oprócz samozapłonu przy piorunach są powodowane:
A. Słabej jakości modulami - mają słabej jakości mc4 - tutaj problem przede wszystkim jest z tym że są hermetyczne tylko na papierze.
B. Słabo zaciśnięte mc4 na łańcuchach lub znów słabej jakości - ryzyko powstania łuku (po czym poznać ? Rano, kiedy jest wilgotno warto posłuchać i popatrzeć na instalację) czasami apka pokaże błąd rano na łańcuchu - warto wtedy poprpsić o przegląd.
C. Za mały przekrój przewodu przy dużej odległości - dokładnie w połowie drogi zacznie nam się robić spawarka - moim subiektywnym zdaniem warto zapytać instalatora jaką metodologią policzył przekrój przewodu (80% nam nie odpowie)
Jak zminimalizować ryzyko pożaru? Można założyć moduly bifacial które mają od spodu szybę. Wtedy jeśli mamy przewody z certyfikatem niepalności to na samym module nie ma co się zapalić (szkło, krzem, aluminium są niepalne)

Jeśli chodzi o instalację na gruncie to musi być ona dobrze zabezpieczona - ogrodzenie itp - PAMIĘTAJMY ŻE NAPIĘCIE W INSTALACJACH DOCHODZI DO 1500V - przy prądzie stałym jest to potęga. Pamiętajmy o małych dzieciach które pod naszą nieobecność mogą majstrować przy takiej gruntowej instalacji. Każdy z nas miał kogoś w klasie kto wkladał drucik do gniazdka. Im dalej od zasięgu ręki taka instalacja tym lepiej. Jeśli mamy dach o pokryciu innym niż strzecha to nie mamy czego się bać. Oczywiście przewody dc najbezpieczniej jest poprpwadzić w nieplanym peszlu po elewacji (pamiętajmy że styropian jest palny i musimy się zabezpieczyć) - dobrze żeby był to jeden odcinek bez łączeń od punktu A do B.
Warto zabezpieczyć się falownikiem, który posiada też bezpiecznik przy powstawaniu łuku elektrycznego np ten na H i ten S E .

Jeśli chodzi o wyłączanie się falowników w południe to miałeś ogólnikowo rację Waldku. Jeśli produkujemy na jednej ulicy w kilka osób z pv to w tym samym czasie oddajemy prąd do sieci. Najprościej jest to porównać do wzrostu ciśnienia wody w rurach. Napięcie wtedy wzrasta bo zazwyczaj o tej porze jesteśmy w pracy i nie ma odbioru na zadowalającym pozimie - w zwiazku z tym napięcie wzrasta w całej sieci i falowniki ze względów bezpieczeństwa się wyłączają - gdyby dalej produkowały prąd to powstało by ryzyko uszkodzenia innych urządzeń np. takich jak lodówka.
Z całym szacunkiem do Twojego rozmówcy ale moim zdaniem ma bardzo podstawową wiedzę z zakresu PV . Na szczęście są komentarze, którymi można uzupełnić wiedzę Pozdrawiam 👍
Albo i też takie - Facebook IcomSeo , zawsze nowa wiedza. - Ot sobie pogadali
- Amatorka
- Czemu ludzie nie stosują prostych rozwiązań Jeżeli ci falownik wyłącza bo jest za wysokie napięcie to zrób jakiś czujnik który będzie ci włączał jak będzie wysokie napięcie jakiś odbiornik elektryczny na przykład grzałkę która ci będzie grzała wide w bojlerze i wtedy falownik ci się nie będzie wyłączał i cały czas panele będą ci produkowały prąd i będziesz oszczędzał czyli zarabiał
- Panie "zafco" arot bo tak się to nazywa jest karbowany na zewnątrz a wewnątrz jest gładki ..... i zanim pierdol .... głupotę najpierw się doucz bo to czcza paplanina a z siebie robisz nie fachowca ale fuszeranta i idiotę ....
- Firmy zarabiaja od 10 tys . do 15 tys. na instalacji 10 Kw. Za JEDEN DZIEN PRACY !!!! A monterowi na dacju placa gora 2 tys. zl!!!!
- I na tych 256v kończę oglądanie.
- Czy podłączenie inwertera z instalacji 10kwp jest konieczna wprost do mojej skrzynki rozdzielczej czy można się wpiąć w gniazdko siłowe w garażu 32A ? pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.
- To jest najgorszy bubel ta fotosrika nie zakładajcie tego ludzie
- Panowie, dotrwałem do "..pola objętości..." i dość. Po co ten film? Dwóch gości, zastrzegających się co chwila, że nie są fachowcami, wypowiada się na temat wymagający rzetelnej wiedzy...Po co ten film???
- czy tam jest jakiś czujnik temp? tego nie wiem. wiedza merytoryczna - lipa panie
strata czasu na oglądanie tego filmiku
- Panowie,
Materiał pokazuje, że brakuje Wam wiedzy, w tym takiej podstawowej z fizyki.
- Jakiej firmy panel polecasz ?
Falowniki?
I firma ? Z gwarancją?
- Kto się z tym urodził głowy
- No właśnie. Obciążenie sieci. To jest problem. Im więcej instalacji fotowoltaicznych w okolicy robi się problem z przeciążeniem sieci.
- No tak . Ale jak fotowoltaikę zamontujemy na dachu domu to już nie będzie śmiesznie 🥴
- literatura dopuszcza 7A/mm2przekroju ale z doświadczenia wiemy ze przeliczamy na max 3,5 A/mm2
- rury DVR na zewnątrz są karbowane ale w środku są gładkie
- Cześć. Można prosić o link do tej informacji, że 50% pożarów pv jest przez wyładowania?
- kWp kilowato pików, panowie jesteście debilami.